Arxiu d'etiquetes: chess

El Club d’Escacs Barberà, campió de la Copa Barcelona 2020

El Club d’escacs Barberà s’ha proclamat campió de la Copa Barcelona 2020, torneig que s’ha jugat el diumenge dia 12 de gener, mati i tarda, amb una participació record de 150 equips,  en un marc incomparable, el Disseny Hub Barcelona – Plaça de les Glòries, i  una organització perfecta de la Federació Catalana. Es molt difícil guanyar un torneig d’aquestes  característiques, molt equips  d’un gran  potencial, cal fer-ho molt bé i tindre una mica de sort. El segon equip a fet una meritós 20a posició. Felicitacions a tos i totes!! Molt bones sensacions, el proper cap de setmana iniciem la lliga.

Mes informació a;

Crònica Copa Catalana – Fases prèvies

Chess-results

cof

 

Zheng Hong campió del 16é Torneig Reis d’Escacs Sub-15 Campanile 2019

Zheng Hong (sub-15) es proclama campió absolut del 16é Torneig de Reis d’Escacs Sub-15 Campanile 2019, que es va disputar el dissabte 28 de desembre a l’Hotel Campanile, al complex Baricentro de Barberà del Vallès. En segona posició absoluta el participant Daniel Salinas (sub-10) i en tercera posició absoluta l’Alberto Ramirez (sub-14).

Classificació final del 16é Torneig de Reis d’Escacs Sub-15 Campanile 2019

1er (centre) – Zheng Hong, 2on  (dreta) Daniel Salinas, 3er (esquerra) Alberto Ramirez

Primers classificats sub 8, sub 10, sub 12 i sub 14

Una gran tarda en que nens/nenes i familiars van gaudir junts dels escacs, i en la qual es van repartir regals, i berenar i sorteig d’un sopar i una nit d’hotel gentilesa de l’Hotel Campanile.

Felicitats als guanyadors i a tots el participants! I moltes gracies una vegada més al nostre patrocinador Hotel Campanile que ha fet possible aquest Torneig!!!

Daniel Alsina campió del Torneig d’Escacs de Nadal 2019

El Gran Mestre (GM) Daniel Alsina es proclama Campió del Torneig de Nadal 2019 que va tenir lloc a la seu social del Club Escacs Barberà el dissabte dia 21. El segon i tercer classificat van ser  l’Enric Marmol i en Xavier Bosque (MF) respectivament.

Classificació final Torneig Nadal 2019

El torneig també va tenir la presencia dels membres mes joves del club que van disputar un campionat al millor de  7 rondes. El  campió va estar en Roger Ortiz amb 6 punts.

Classificació final Torneig Nadal 2019 – junior

Durant la jornada també es va poder gaudí d’una exhibició de partides a cegues a càrrec del GM Jaime Cuartas, jugador del Club Escacs Barberà, que va derrotar sense visualitzar les partides a quatre representants  locals, tres jugadors del club d’escacs i un destacat representant polític de la ciutat.

Al final de tot, amb la presencia del regidor d’esport, es van fer entregar del diferentes premis del torneig de Nadal, així com l’entrega de premis del XIII Torneig Social i sorteig de premis per als participants.

Club Escacs Barberà quart al Campionat d’Espanya de 1a Divisió 2019

El Club d’Escacs Barberà ha quedat quart al Campionat d’Espanya per Equips de Primera Divisió que s’ha disputat a Linares. Això suposa una bona millora respecte al sisè lloc que ocupava en el rànquing inicial.

Felicitacions als nostres jugadors/es: Erik Martínez, Ga.la G-Catany, Jonathan Alonso, Victor Rivas, Dani Alsina i Axel Delorme.

Tots els resultats i classificacions a:  https://info64.org/team/ce-primera-division-2019/standings

Més informació i fotos a: https://bit.ly/2kns2tx

GM Fernando Peralta campió XLII Open Internacional Barberà del Vallès 2019

Del 4 al 12 de Juliol s’ha jugat en els locals de Torre d’en Gorgs la 42ª edició de l’Open Internacional de Barberà del Vallès

El Gran Mestre argentí, Fernando Peralta ha estat el guanyador d’entre un total de 229
participants de 19 països diferents. La jugada d’honor, que inaugura l’Open, va anar a
càrrec de l’alcalde de Barberà del Vallès, Xavier Garcés. A la darrera jornada del
torneig, el lliurament de premis, va assistir el regidor d’Esports de l’Ajuntament de
Barberà del Vallès, Joan Muñoz, acompanyat per la representant de la Federació
Catalana d’Escacs, Diana Ruth, i pel president del Club d’Escacs, Víctor Pont.

Peralta va fer valdre la seva condició de primer cap de sèrie del torneig i en l’última
ronda es va imposar al seu màxim rival, el segon cap de sèrie, el també Gran Mestre
armeni Tigran Harutyunian. Tots dos arribaven a la novena i darrera partida de la
competició empatats amb 6,5 punts i en la darrera de les partides, Peralta, amb les peces
blanques, es va acabar imposant en una partida emocionant fins al darrer moviment
possible i enduent-se el premi de 1.200€ que es lliura al guanyador absolut.

Amb 7,5 punts, Fernando Peralta ha encapçalat la classificació seguit, a mig punt, del
Mestre Internacional colombià Cristian Camilo Ríos que amb aquest resultat ha
aconseguit la norma de Gran Mestre, i d’un grup de quatre jugadors empatats amb 6,5
punts: l’esmentat Harutyunian, el Mestre Internacional nord americà, Raven Surt, El
Gran Mestre espanyol, Viktor Moskalenko, i el Mestre Fide cubà, Heriberto Díaz.

Pel que fa als membres representants del Club Escacs Barberà, el millor classificat ha
estat el Mestre Internacional Cristian Andrés Hernández, amb cinc punts.

Paral·lelament al grup principal de competició es van disputar les nou rondes
corresponents als grups B i C que van tenir com a guanyadors a l’indi S Harshad i al
català Josep Lluís García, respectivament el millor classificat local del grup B Jordi Riu
Vicente amb 4.5 punts, en el C Mario Lopez Ruiz amb 6,5 punts.

Classificació Final Grup A  Chess-results

Rk. No.Ini. Nombre FED FIDE Pts.
1 1 GM Guseinov Gadir AZE 2654 7,5
2 18 IM Iniyan P IND 2451 7
3 2 GM Ortiz Suarez Isan Reynaldo CUB 2548 6,5
4 7 GM Stella Andrea ITA 2504 6,5
5 30 GM Gonzales Jayson PHI 2367 6,5
6 6 IM Karthik Venkataraman IND 2514 6,5
7 4 GM Martinez Alcantara Jose Eduardo PER 2545 6
8 12 GM Oliva Castaneda Kevel CUB 2491 6
9 5 IM Asis Gargatagli Hipolito ESP 2538 6
10 8 GM Munoz Miguel ESP 2500 6


Classificació Final Grup B  
Chess-results

Rk. No.Ini. Nombre FED FIDE Pts.
1 8 Harshad S IND 1932 8
2 48 Greeshma Anand Dhumal IND 1563 7,5
3 13 Rios Torondell Jaume CAT 1868 6
4 2 Barcelo Tizon Cristian CAT 2069 6
5 33 Malonda Rey Albert CAT 1758 6
6 18 Flores Linan Jose Luis CAT 1852 6
7 40 Sarrate Presas Jordi CAT 1686 6
8 3 Villa Izquierdo Roberto CAT 2031 5,5
9 22 Dartmann Aubanell Catriona CAT 1831 5,5
10 11 Hernandez Perez Xavier CAT 1894 5,5

 

Classificació Final Grup C  Chess-results

Rk. No.Ini. Nombre FED FIDE Pts.
1 6 Garcia Punzano Josep Lluis CAT 1746 7
2 5 Julia Yebra David CAT 1755 7
3 11 Ankit Dalal IND 1680 7
4 2 Romero Funieles Rafael CAT 1778 7
5 9 Martinez Hernandez Emili CAT 1705 6,5
6 12 Martinez Torras Pol CAT 1674 6,5
7 4 Torralba Brosa Marc CAT 1762 6,5
8 1 Lucas Navas Jose Manuel CAT 1779 6,5
9 29 Lopez Ruiz Mario CAT 1540 6,5
10 64 Kalagara Aniketh IND 1189 6,5

El GM Miguel Muñoz campío del II Open de Ràpides d’Escacs Barberà del Vallès 2019. El millor class. Local Xavier Bosque amb 6 punts.

El GM Miguel Muñoz campió del II Open de Ràpides d’Escacs Barberà del Vallès 2019

El 6 de juliol va tenir lloc el II Open de Ràpides d’Escacs a la plaça de l’Ajuntament.

L’activitat, que forma part de la promoció de ciutat en el marc de la Festa Major i de l’Open Internacional de Barberà del Vallès, s’ha celebrat de 10:30 a 13:30 amb molt bona participació, 71 participants, amb representació d’un total de 10 països, i s’han jugat un total de 289 partides blits 3’+3’’(ràpides).

Torneig ben conduit com sempre per Miguel Ramos, Victor Ramírez i Marta Castillo.

Resultats II Open Ràpides Escacs Barberà del Vallès 2019:

Rk. No.Ini. Nombre FED FIDE Pts.
1 1 GM Munoz Miguel CAT 2636 8,5
2 2 GM Lopez Martinez Jose Manuel CAT 2499 7
3 6 GM Stella Andrea ITA 2416 7
4 22 IM Harikrishnan.A.Ra IND 2130 7
5 4 GM Oliva Castaneda Kevel CUB 2418 6,5
6 17 IM Berdayes Ason Dylan Isidro CUB 2230 6,5
7 7 IM Cruz Jonathan PER 2406 6,5
8 9 IM Cruz Filemon PER 2344 6
9 25 Bhavesh Mahajan IND 2046 6
10 10 IM Rojas Keim Luis CHI 2342 6

 

El lliurament de premis a Càrrec del Regidor d’esports Sr. Miguel Muñoz i el president CEB Victor Pont.

El Barberà sots campió de Divisió d’Honor de la LLiga Catalana d’Escacs 2019

Barberà – Sabadell, 4.5 a 5.5 – Dissabte 30 de març a les 16:30, hem jugat  la final de Divisió d’Honor a l’Hotel SB Icaria (crònica federació catalana escacs).

No érem els favorits i hem estat a punt  de trencar tots els pronòstics, Certament ho teníem tot de cara per guanyar la final, l’equip súper motivat, la victòria del primer tauler  ens donava la victòria en cas d’empat, no ha pogut ser, cal agrair els jugadors el seu esforç i compromís i felicitar al Sabadell i la  Federació per l’excel·lent organització de la final. Agrair a tota la gent del club que s’ha desplaçat per seguir en directe l’esdeveniment.

Resum de la temporada per equips, Lliga Catalana d’Escacs 2019:

També hem de destacar que la resta d’equips han fet una excel·lent temporada, mes de dos mesos de competició, molts desplaçaments i la participació de més de 60 jugadors federats, als que hem d’agrair la feina feta, avui el Club d’Escacs Barberà es un referent a Catalunya.

 A Segona Divisió el Barberà B un magnífic 6è lloc  

A Primera territorial el Barberà C un excel·lent 4art lloc.

A tercera territorial el Barberà D un meritori 6è lloc.

A tercera territorial el Barberà E un lluitat 8è lloc.

 

L’àrbitre del Barberà, Miguel Ramos, present al Mundial d’edats 2018

Miguel Ramos, àrbitre internacional del Club Escacs Barberà, va formar part de l’equip d’àrbitres del Campionat Mundial d’Escacs Cadet 2018 que es va celebrar a Santiago de Compostel·la, Galícia, del 3 de novembre al 15 de novembre de 2018.

El Campionat es va celebrar per als grups d’edat U8, U10 i U12. Un nombre rècord de 851 participants de 86 federacions van participar en els Campionats. Hi va haver 542 jugadors a la secció oberta i 309 jugadors a la secció de noies.

El Club Escacs Barberà aconsegueix objectiu de mantenir la categoria de 1a Divisó de la Lliga Espanyola

El Club d’Escacs Barberà aconsegueix l’objectiu de mantenir la Categoria de Primera Diviso de la  Lliga Espanyola que es va disputar el passat mes d’agost a la ciutat de Linares.

El campionat  duríssim,  felicitacions als nostres jugadors i jugadores que han defensat el colors del Club d’Escacs Barberà, Dani Alsina,  Jonathan Alonso, Luc Bergez, Victor Rivas, Ga.la Garcia Castany i Feliciano Martín, a tots el nostre agraïment.

GM Gadir Guseinov campió XLI Open Internacional Barberà del Vallès 2018

 Gadir Guseinov campió, i sis normes internacionals.  (descarrega DOSSIER) 

Vídeo resum

Del 4 al 12 de Juliol s’ha jugat en els locals de Torre d’en Gorgs la 41ª edició de l’Open Internacional de Barberà del Vallès.

Entre tots hem fet créixer un gran torneig, la promoció de la ciutat i la coincidència amb la festa major la clau, el suport del consistori fonamental.

Han participat  més de 220 jugadors/jugadores  de 18 nacionalitats, el nivell esportiu es el més alt de les últimes edicions 50 Titulats, 15 Gran Mestres, 12 Mestres Internacionals, també destacar la representació femenina amb 5 Titulades Internacionals i 2 Grans Mestres, on han tingut destacat protagonisme en els primers taules.Destacar les activitats paral·leles del torneig:

  • 29 de juny, presentació del torneig, exhibició de partides a cegues a càrrec del GM Àlvar Alonso, El jove mestre derrota sense visualitzar les partides a quatre representants  locals, dos jugadors del club d’escacs i dos destacats representants polítics, bona presència de públic i d’autoritats locals.

 

  • 7 de juliol, torneig blitz a la plaça de l’ajuntament, han participat mes de 60 jugadors, d’ells 20 Titulats Internacional, un matí esplèndid en l’entorn de la Festa Major, el guanyador incontestable Gadir Guseinov.

Classificació Final ràpides 7 de juliol Chess-results

  Nombre FED FIDE Pts
GM Guseinov Gadir AZE 2626 9
GM Krysa Leandro ARG 2460 7
GM Ortiz Suarez Isan Reynaldo CUB 2572 7
GM Muñoz Miguel ESP 2622 7
IM Aguero Jimenez Luis Lázaro CUB 2470 7
IM Cori Quispe Kevin Joel PER 2328 6,5
IM Mohammad Nubairshah Shaikh IND 2315 6
GM Oliva Castaneda Kevel CUB 2417 6
GM Perez Mitjans Orelvis ESP 2401 6
GM Manolache Marius ROU 2419 6

El torneig Internacional començava el 4 de juliol, el format en tres grups per categories naturals, en el grup principal jugadors de reconegut nivell internacional, els azeríns Gadir Guseinov i Guliyev Namig,  el cubà Isan Reynaldo Ortiz, el peruà Jose Eduardo Martínez Alcantara, l’actual campió de Catalunya Hipòlit Asis, el Chile Rodrigo Vázquez   recent guanyador de l’Open  de Sant Sebastià, i destacar la presencia de Eugenio Torre,  una llegenda dels escacs mundials, el filipí va ser el primer Gran Mestre asiàtic i té reconegudes victòries contra Spassky, torneigs per davant de  Karpov, o ser el segon de Bobby Fischer, nombrosa participació local i de les comarques, en el grup Principal en Dani Alsina, Jonathan Alonso i Benjamín Pérez.

L’alcaldessa de Barberà la Sra. Silvia Fuster, ha donat la benvinguda als participants invitant-los a gaudir  també de la Festa Major, que Barberà es una ciutat d’acollida i que gaudeixin de la seva hospitalitat. Ha realitzat la jugada d’honor amb l’actual Campiona Femenina de Catalunya la jugadora del Barberà Yolanda Castillo.

El president de l’entitat Victor Pont, ha volgut destacar que, fer possible aquest Torneig no només és mèrit de l’entitat, ja que sense el suport del Consistori i de la Federació Catalana d’Escacs no seria possible. És molt important haver arribat a la 41à edició, un mèrit de molta gent i de les institucions que ens han donat suport.  

Des de la primera ronda del campionat la delegació india amb més de 30 participant,  ja va donar mostres d’estar molt ben preparats, destacar especialment las actuacions de  Gulyev Naming 12 anys i P. Iniyan Mestre Internacional de nomes 16 anys, i la revelació Manish Kadam de tan sols 9 anys, tindrem que prendre nota de l’escola india.

Arribant a les dos ultimes rondes semblava que el indi Iniyan ho tenia relativament bé per mantindre l’avantatge amb cinc victòries i tres taules, llavors arriba la partida clau  Guseinov necessitava la victòria per seguir aspirant al títol, jugava contra el cubà Luis Aguero que estava realitzen un torneig mol sòlit, Guseinov guanya una partida espectacular en un final complicadíssim.

Arriben a la darrera última ronda, amb dos jugadors empatats a 6.5 punts P. Iniyan s’enfronta al GM italià Andrea Stella i Gadir Guseinov s’enfronta al actual Campió de Catalunya Tommy Asis, P. Iniyan signa unes taules sembla que precipitades i possiblement especulant que tenia millor desempat, deixant el torneig en mas del resultat de la primera taula, les ganes de guanyar de Tommy l’han porta a una combinació d’atac no prou valida, tinguen que inclinar el rey davant del que  a sigut el campió de la 41ª edició de l’Open Internacional de Barberà del Vallès, el Gran Mestre Gadir Guseinov.

Destaquem que per primer cop s’han aconseguit 6 normes internacionals, i això es un signe més d’un gran torneig.

Classificació Final Grup A  Chess-results

Nombre FED Pts.
Guseinov Gadir AZE 7,5
Iniyan P IND 7
Ortiz Suarez Isan Reynaldo CUB 6,5
Stella Andrea ITA 6,5
Gonzales Jayson PHI 6,5
Karthik Venkataraman IND 6,5
Martinez Alcantara Jose Eduardo PER 6
Oliva Castaneda Kevel CUB 6
Asis Gargatagli Hipolito ESP 6
Munoz Miguel ESP 6

 

En el Grup B, domini de principi a fi del Jugador del Catalunya David Vigo, a qui si li ha servit la tàctica de Iniyan, guanyar les cinc primeres partides i taules les quatre restants. Els indis Anshul Saxena i Ishaan Bansal han pactat taules, permetent a Vigo acceptar les seves i assegurar-se el campionat, que repeteix per 3er cop, en 2012 i 2015.

Classificació Final Grup B    Chess-results

Nombre FED Pts.
Vigo Allepuz David CAT 7
Saxena Anshul IND 6,5
Fernandez Martin Javier CAT 6,5
Ishaan Bansal IND 6,5
Aagam Aditya E IND 6
Bhuta Hriday IND 6
De La Plaza Gras Jordi CAT 6
Segarra Calderer Albert CAT 5,5
Fabre Massana Miquel CAT 5,5
Planella Sanchez Jordi CAT 5

 

El Grup C ha sigut un torneig molt disputat, amb diferents canvis de líder, fins que  a la penúltima ronda el jugador del Llinar Sergio Collazo, que havia perdut la primera ronda contra la jugadora d’ Argentona Alba De Lomas, aconsegueix una remuntada espectacular guanyat 7 partides de forma consecutiva i en la última ronda al indi Ankit Dalal, sumant 8 punts de 9 possibles.

Classificació Final Grup C   Chess-results

Nombre FED Pts.
Collazo Gibanel Sergio CAT 8
Ruiz Herrero Victor CAT 7,5
Calafell Marques Jose CAT 7
Muntal Corrales Arnau CAT 6,5
Maqueda Berdugo Francisco CAT 6,5
Sole Bove Josep CAT 6,5
Diaz Rendon Nicoll CAT 6
Ankit Dalal IND 6
Castaneda Munoz Antonio CAT 6
Membrives Pino Didac CAT 6

 

Vídeo Resum

Aquesta presentació amb diapositives necessita JavaScript.